Главна страница на тестовете

Инструкции за работа

Съкращения

Литературни източници

Работен колектив

Разпределение на въпросите по подтеми

Предговор от проф. Тодор Николов

За проф. Тодор Николов

Предговор
от проф. д-р Тодор Николов, Ph. D.,
професор по биохимия, Биологически факултет, Софийски Университет


към първото писмено издание на книгата "БИОХИМИЯ В ИНТЕРНЕТ. ТЕСТОВЕ ПО БИОХИМИЯ" от Г. Косекова, 1999 г.

 През последните години настъпиха значителни промени в организацията и методиката на учебния процес в университетите на напредналите европейски и редица извъневропейски страни. Към традиционните форми: лекции, упражнения и семинари се добавят и успешно налагат нови методи, които улесняват и стимулират студентите към непрекъснато усвояване на преподавания материал в течение на учебната година. Подобаващо място между тях заема пълноценното и рационално използване на компютърните възможности, респ. компютърните комуникации.
 В тази светлина заслужава адмирация и поощрение сериозният опит на доцент Ганка Косекова да подготви и предложи компютърно базиран учебен материал по биохимия за студенти медици, стоматолози и фармацевти. Той, обаче, би могъл да бъде ползван с успех и от всички, които изучават този предмет.
Материалът в тази книга представлява една от трите части на компютърен курс по биохимия, наречен "Биохимия в Интернет", който е предназначен за включване в световната информационна мрежа ("World Wide Web"). Тази част съдържа тестове по биохимия от няколко типа, които покриват следните раздели на курс по обща биохимия: състав, структура и функции на биополимери, ензими, биоенергетика, метаболизъм.
Включени са 738 въпроси, които позволяват на учещия се да самооценява знанията си и същевременно да се подготвя за тяхната проверка в течение на и в края на учебната година. Учебникът може да се ползва успешно и за задочно усвояване на учебния материал по биохимия.
Тестовете са съставени по начин, който демонстрира много добър преподавателски усет и педагогическа подготовка на автора.
Когато бъдат подготвени и останалите части на този курс, България ще заеме подобаващо място всред страните, които ползват световната информационна мрежа и възможностите на компютъра за учебни цели и аз се гордея, че това ще бъде тъкмо един курс по биохимия.
Искам да поздравя доцент Косекова с тази нейна инициатива и да препоръчам нейната поредица "Биохимия в Интернет" за широко ползване, а на нея да пожелая по-нататъшни успехи в това полезно за нашето университетско образование начинание.
                                           Проф. Тодор К. Николов
31.03. 1999 г.